Jdi na obsah Jdi na menu
 

Trenér U16 Petr Mikolanda: Podzimní část sezony byla fantastická

4. 1. 2018

PRAHA - Trenér Petr Mikolanda se svým realizačním týmem Martinem Hyským, Kamilem Máchou, Jiřím Podaným a Martinou Kopicovou převzal tým, který se v loňské sezoně stal mistrem v kategorii U15. „Hráči mají hodně dobré základy a my pracujeme dále na zlepšení," říká trenér Petr Mikolanda.

V létě jste převzal tým ročníku 2002, který se v uplynulé sezoně stal v kategorii U15 republikovým šampionem. Navazují hráči na své výkony i v této sezoně?
„Hned na začátek musím smeknout a poděkovat trenérům, kteří vedli tento ročník dříve, jelikož na tomto ročníku velice dobře zapracovali. To je vidět jak ve výsledcích tohoto mužstva minulou sezonu, tak i tuto. Hráči mají hodně dobré základy a my pracujeme dále na zlepšení těchto dovedností, stejně jako na nových věcech, se kterými se setkávají hráči tuto sezonu poprvé. Tréninková píle, nasazení a ochota pracovat jak v tréninkovém procesu, tak i v zápasech, je vynikající! Celý realizační tým, ve kterém společně se mnou působí i Martin Hyský, Kamil Mácha, Jirka Podaný a Martina Kopicová společně s fyzioterapeuty, je nastaven na nejvyšší kvalitu a pracovitost v každém detailu. Jsme nároční na fotbalový proces, ve které jsou nejenom věci na hřišti, ale i v posilovně, regeneraci, gymnastice a dalších segmentech fotbalového života. Nekoukáme ale jen na fotbal, uvědomujeme si a pracujeme se spoustou detailů, které jsou pro tuto kategorii zásadní, vážné a musíme s nimi pracovat. Tato kategorie je pro fotbalový život náročná v několika věcech, které musíme vzít v potaz. Jedním z nich je přesun z žákovské kategorie do dorostenecké, kdy se naše soutěž hraje s týmy většinou o rok staršími, což znamená větší fyzickou zdatnost. Když se přesuneme pryč ze hřiště, tak je to přesun na střední školy, kde máte spoustu nových věcí, změnila se sociální skupina, učitelé, náročnost ve škole i přípravu do hodin, cestování po Praze. Někteří hráči přešli na internát, což je další obrovská změna v sociálním cítění, kamarádi, vychovatelky, změna osamostatnění se od rodičů atd. Mezi poslední vyjmenované, ale ne poslední pro hráče, jsou to také partnerské vztahy, které v těchto letech začínají mít vliv na kluky samotné. Se všemi těmito věcmi se hráči střetávají a my jsme tu od toho, abychom jim pomohli jak ve fotbalovém, tak i v osobním životě, jelikož když nefungují ostatní věci mimo fotbal, hráč nemůže být stoprocentní na hřišti. Proto smekám před naším týmem, jelikož tento půl rok, kdy všechny tyto věci vstřebávají, zvládli naprosto bravurně a jsem na ně hrdý!“

Jak jste celkově spokojen s průběhem a prací týmu v podzimní části?
„Podzimní část sezony byla fantastická. Kluci dokázali v soutěži neztratit ani bod s žádným týmem tabulky. Dokázali se prezentovat náročným fotbalem, který je nezbytnou součástí slávistické rodiny. Dokázali měnit styl hry i taktiku během zápasů, ukázali jak své dovednosti, tak i vítěznou mentalitu a charakter! Nebyly všechny zápasy jednoduché a kluci dokázali a ukázali sílu týmu i jednotlivců, což vyhledáváme! Charakter, osobnost a vítězné typy tento tým má, a to je budoucnost. Jsem rád, že v tomto týmu máme nadané hráče, máme kluky s charakterem, vítězným srdcem, motivací se zlepšovat a nezbytnou konkurenci, bez které by to nešlo. Tak, jak se hráči prezentují v zápasech, tak pracují ještě více na trénincích. Kluci v letní přípravě dostali spousty informací, které jsme jim opakovali stále a stále dokola tak, aby věděli, kam se mohou dostat kvalitní prací v trénincích. Kluci to vzali za své a pochopili, že když týdenní tréninková náročnost nebude velká, nebudou ani velké zápasy a velcí hráči.“

Je pro vás domácí soutěž kvalitní/ konfrontací?
„Jsem rád, že máme možnosti konfrontace s evropskými týmy na turnajích. Ne že by naše soutěž byla lehká, ale když vyjedeme mimo Česko, jsou to jiné zápasy. Tento tým byl na čtyřech mezinárodních turnajích se skvělým obsazením. Musím uznat, že sám jsem byl zvědavý, jak to hráči zvládnou, jelikož vyhrát o víkendu rozdílem sedmi branek a za tři dny se představit proti Manchestru City, je obrovský rozdíl. Nebudu teď brát statistiku, abych vyjmenoval všechny týmy, se kterými jsme se střetli na turnajích, ale ty které beru za největší pro posun hráčů a konfrontaci týmu: Na turnaji v Chorvatsku ve skupině s Manchestrem City pro nás byla remíza ztrátou po výborném výkonu. Dále zápas s Chelsea, kterou kluci porazili stejně jako Bayern Mnichov. Jediným soupeřem, který nás porazil, byla Benfica Lisabon, která byla nad naše síly a která nám ukázala, kam dále směřovat a jak. Další zápasy následovaly proti Liverpoolu, Wisle Krakow, Vitesse Arnhem, Žilině a dalším. Tyto zápasy byly pro nás konfrontační a pro kluky, stejně jako pro nás trenéry, posunutím ve vnímání, kam a jak následovat a pracovat s našimi týmy. Potvrzením, že naši hráči obstáli jak herně, takticky, tak i dle individualit, jsou různá ocenění z turnajů. Kluci konfrontaci zvládli jak z fotbalového hlediska, tak i z lidského a vnímáním a nasloucháním se posunuli také. Po každém takovém to zápase se špičkou evropských klubů hráči porozuměli, co znamená fotbal na nejvyšší úrovni. Proto jsem moc rád, že Slavia Praha má v Evropě kvalitní jméno a jsme na takovéto konfrontační zápasy a turnaje zváni. Jen takto si nastavujeme zrcadlo. Navíc Miroslav Beránek a Jiří Plíšek z pozic zkušených trenérů dávají zpětnou vazbu a zrcadlo nejen našim hráčům, ale i nám trenérům, kdy propojení mezi všemi lidmi v naší akademii funguje, otevřená komunikace prospívá všem. To vnímají i hráči a fungujeme jako celek, kdy všichni trenéři si navzájem předávají své poznatky ze zápasů a každou konfrontací vylepšujeme i nás trenéry.“

Absolvovali jste také nějaké zahraniční turnaje nebo přípravné zápasy proti zahraničním týmům? Jaké jsou poznatky?
„Sami trenéři jsme viděli ten rozdíl v koncentraci před samotnými zápasy. Kluci byli připraveni mentálně, takticky, silově a rychlostně na jakýkoliv z týmů, který proti nám nastoupil. Hodně práce máme na práci s míčem v rychlosti. Všichni říkáme, že máme špatný první dotyk s míčem, ale ono to je o celém čase na hřišti před tím, než-li dostanete míč, tak aby hráč věděl, kam si má míč zpracovat, pak samotný dotek a ještě myšlenka, co s ním dále a v rychlosti. To je jedna z věcí, na které se sami hráči shodli a pracují na těchto detailech ještě více. Dovoluji si říci, že tréninkové procesy na Slavii máme hodně kvalitní, a to prospívá nejen hráčům, ale i ostatním lidem v akademii. Tento tým konkurenceschopný je a individuality, které jsou uvnitř, se vždy projeví a projevují ve všech zápasech. Máme zde budoucnost, a v tomto týmu ji vidím. Pokud budou stále kluci tak zarputilí a budou mít radost z každého úspěchu, je to dobrý předpoklad do další práce. Jelikož fotbal musíte dělat s vášní, láskou, zaujetím a chtíčem! Bez toho to nejde.“

Hráči z vašeho kádru nastupovali také v dresu národního týmu. Jak se jim za český tým dařilo?

„Máme hráče, kteří se ukázali v reprezentacích, stejně jako hráče, kteří tam působí dlouhodoběji. Myslím, že trenér Kotál může být spokojený s našimi kluky. Vůbec se nebojím říci, že do budoucna by reprezentantů z tohoto ročníku mohlo být více, pokud budou dále takto pracovat a mít i štěstí. Kluci, kteří tento kalendářní rok byli reprezentanti, měli obrovské množství zápasů a jejich odpočinek je zasloužený. Náš tým za podzim odehrál 40 utkání a reprezentanti ještě o pár více, což je dost velká porce. Jsme moc rádi, že kluci reprezentují naši vlast, oni to tak vnímají také, a přeji jim do další kariéry jen to nejlepší a třeba se jednou posunou i do reprezentačního A-týmu.“

Jak se budete připravovat během zimního období?
„V plánu máme soustředění v Nymburce, zbytek v našem tréninkovém centru v Edenu, kde budeme využívat jak hřiště, tak halu, posilovny, regeneraci a zázemí. V přípravě změříme síly ve čtrnácti zápasech, sehrajeme mezinárodní zápasy, změříme síly s Brnem, Opavou a Spartou, které máme v Memoriálu Vlastislava Marečka. Změny v tréninkovém procesu nemusíme řešit, jelikož máme nastaveny tréninkové cykly, které jsou náročné celoročně, a proto neděláme změny, ať je příprava nebo soutěž. Během zimního období budeme pracovat na nových taktických věcech, kterými se chceme prezentovat a posunout o stupeň výše a tím připravit kluky do mužského fotbalu."

Jaké máte s týmem cílem do roku 2018?
„Cíle jsou jen ty nejvyšší. Týmové jsou vyhrát svoji soutěž jen s vítězstvími a ještě více kvalitních mezinárodních konfrontací s herním a výsledkovým posunem. Individuální cíle máme pro každého hráče jiné, jelikož každý hráč je originál. Budeme pracovat na zlepšení se ve všech směrech a vím, že to společně dokážeme. Jelikož spolu jsme silnější! Všem Vám, kteří toto čtete, přeji hlavně zdraví, štěstí, lásku a hodně fotbalových úspěchů spojených s naším klubem SK Slavia Praha.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ohlas na hodnotenie trénera dorastu U 16

(Ladislav Lanštiak, Banská Bystrica, 13. 1. 2018 16:21)

Dobrý deň pán Mikolanda, prajem vám aj celému realizačnému tímu v novom roku 2018 všetko dobré, veľa zdravia, šťastia, síl, trpezlivosti a pevnej vôle naplniť vaše predsavzatia uvedené v tomto novoročnom hodnotení. V ňom ma zaujalo okrem samozrejmého vášho odborného futbalového hodnotenia aj výstižné pomenovanie iných, ako futbalových skutočností, ktorými sa vaši zverenci v tomto veku musia "prokousat" , s ktorými sa musia dokázať vyporiadať a tiež vašu snahu či úlohu byť im aj v týchto (nefutbalových) veciach účinne nápomocný - ak ste to mysleli v mene celého realizačného tímu, tak tam má byť gramaticky správne "nápomocní" . Prajem vám ešte raz všetko dobré a dúfam v skoré stretnutie na niektorom z futbalových stretnutí či turnajov mužstva vašich zverencov v roku 2018.
So srdečným pozdravom zo Slovenska ostáva
Ladislav Lanštiak